Polštáře a Postelové matrace


Kvalitní polštáře ovlivňují zdravé spaní


klasický polštář pro zdravé spaní

Pořídit kvalitní postel, postelový rošt i zdravou postelovou matraci většinou pro zdravé spání nepostačuje. Pro zajištění zdravého spaní potřebujeme i kvalitní klasický nebo anatomický polštář.

výplň anatomického polštáře bez obalu Při výběru polštáře věnujte pozornost především velikosti, tvaru polštáře a jeho vnitřní náplni. Od těchto tří charakteristik polštáře se odvíjí také další kritéria hodnocení.

Zvolený polštář by měl určitě vyhovovat vaší poloze při spaní, trpíte-li alergií pak by měl být polštář antialergický. Pokud se potýkáte s nespavostí, pak by měl polštář nespavost potlačovat a ne ji podporovat.


Kvalitní postelové matrace pro zdravý spánek


postelové matrace pro zdravé spaní

Pokud přemýšlíte o pořízení nové postele do ložnice, velmi často se řídíte vzhledem a cenou. Tyto dva hlavní parametry jsou však pro výběr postele resp. jejího rámu zcela nedostačující.

Pokud vybíráme zdravotní matraci, venkovní vzhled sám o sobě nic neřekne. Proto bychom se měli soustředit především na parametry zdravotní matrace. Jako hlavní parametry kvalitní zdravotní matrace do postele považujeme rozměry a výšku matrace, materiál, složení a konstrukci jádra matrace a dále materiál potahu.


Rozměry a optimální výška postelové matrace


otimální rozměry postelové matrace

Délka a šířka každé matrace je dána rozměrem ložné plochy postele pro kterou bude matrace použita. Pro dospělého člověka je optimální šířka matrace 90cm. V případě malého prostoru je možné šířku matrace snížit na 80cm na 1 osobu, menší šířka matrace však nedoporučujeme, z důvodu zachování komfortu zejména u manželské postele. by se již neměla používat z důvodu nedostatečného prostoru, zvláště u manželské postele.

Naopak zvýšení šířky postelové matrace na 1m a více tj 200cm pro manželskou postel zaručuje bohatý komfort , zvlášť pokud v noci ze spánku rádi „cestujete“. Délka matrace do postele by neměla být kratší než 2 metry. Optimální je, aby postelová matrace byla cca o 15-25 cm delší než je výška osoby, takže postelové matrace o délkách 210 či 220 cm již dnes nejsou žádnou vyjímkou.

Výška ( tloušťka ) postelové matrace je dána složením jejího jádra. Jako zdravotní matraci nelze zcela jistě považovat matraci o výšce 10cm. Nejmenší výška zdravotní matrace je cca 14-15cm, větší komfort pak přináší matrace o výšce 16-20cm, kde je již jádro tvořeno několika vrstvami se speciálními vlastnostmi a funkcemi.

Konstrukci i složení postelové matrace, zejména té zdravotní pak také musíme přizpůsobit hmotnosti člověka pro kterého je určena. Zde je potřeba také vzít v úvahu i způsob spaní toho, komu je postelová matrace určena.


Pro správný výběr matrace je třeba zohlednit několik aspektů.


  1. Věk uživatele – se stářím přichází i potřeba většího komfortu. Starší lidé většinou užijí spíše materiály, které dobře pruží a kopírují tělo, taktéž ocení i rozdílné tuhosti zón matrace. Mladší lidé mají většinou v oblibě tužší materiály.
  2. Hmotnost uživatele – tento údaj je podstatný pro výběr správného materiálu jádra matrace. Každá matrace má uveden hmotnostní limit uživatele, čím větší hmotnost uživatele tím lepší by měl být materiál jádra matrace, aby nedocházelo k předčasnému nežádoucímu opotřebení matrace a zhoršování kvality spaní uživatele.
  3. Účel použití> – denní spánek, občasný spánek. Rozhodně je pro denní spaní lepší vybrat skutečně vhodnou matraci a nevybírat jen podle ceny.
  4. Požadovanou tuhost – někdo radši měkčí, někdo radši tvrdší. Obecné rčení „tvrdší je lepší“ rozhodně obecně neplatí, každý člověk má individuální představu o tvrdosti a pružnosti matrace.
  5. Alergie – pokud trpíte alergiemi, vybírejte antibakteriální materiály a.u většiny matrací je možné volit mezi obyčejným a antialergickými potahem. Některé potahy jsou předurčeny pro alergiky, jelikož „aktivně“ bojují s mikroorganismy.
  6. Polohování – ne všechny matrace jsou vhodné na polohovací rošty. Na motorově polohovací rošty nejsou vhodné hodně tvrdé matrace, protože se nedokážou přizpůsobit tvaru roštu.
  7. Umístění matrace – Vybírejte matraci i podle podmínek ve kterých bude používána. Pokud budete volit mezi chatou a ložnicí. Na chatu nepořizujte latexové matrace – nejsou vhodné do prostor s vyšší vlhkostí.

Nezapomínejte: Vy jako uživatel ležíte nejen na postelové matraci, ale také matrace samotná musí na něčem ležet. Způsob uložení postelové matrace je velmi důležitý pro celkový komfort lůžka.Doporučujeme: Truhlářská výroba nábytku | Nábytek Petříček | Kuchyně na míru | Vestavěné skříně na míru | Postele na míru | Pěkné truhlářství |
9. května 2018